Zapraszamy do udziału w „Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej”

Fundacja Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
we współpracy z Instytutem Filmu Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM

zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji będącej częścią
Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności
w przestrzeni akademickiej

Poznań, 29-30 maja 2025 roku

W ramach ministerialnego konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – popularyzacja nauki” otrzymaliśmy fundusze na realizację projektu „Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej”. Już na etapie projektowania programu mieliśmy na względzie udział badaczy/badaczek z dziedziny disability studies, praktyków/praktyczek pracujących z osobami niepełnosprawnymi, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń pracujących z ludźmi o szczególnych potrzebach oraz przedstawicielami/przedstawicielkami władz uniwersyteckich zaangażowanych w dostępność architektoniczną, technologiczną i równościowe praktyki ze względu na stan zdrowia.

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na następujące teorie przecięć:

• niepełnosprawność i klasa społeczna (wykluczenie ze względu na stan zdrowia i ograniczone zasoby finansowe, trudny dostęp do metod leczenia nierefundowanych przez NFZ, brak możliwości podjęcia lub kontynuowania studiów ze względu na ograniczone zasoby finansowe, problemy ze znalezieniem dodatkowej pracy umożliwiającej utrzymanie podczas studiowania ze względu na stan zdrowia i/lub sprawność ruchową osób studiujących);

• niepełnosprawność i płeć (np. problemy wynikające z dostępem do odpowiedniej opieki ginekologicznej studentek z niesprawnościami fizycznymi, niewystarczająca wiedza i wrażliwość społeczna, np. mocno zakorzenione stereotypy na temat tego, że osoby z niesprawnościami nie poradzą sobie z opieką nad dziećmi)

• niepełnosprawność i grupa etniczna (np. czy uczelnie stwarzają możliwości studiowania młodzieży z niesprawnościami spoza Polski);

• niepełnosprawność i niesprawiedliwość środowiskowa (czy młodzież z niesprawnościami z grup nieuprzywilejowanych, zamieszkujących tereny narażone na powodzie, tornada, toksyczne skażenie gleby, duże zanieczyszczenie wody mają szansę na podjęcie edukacji na studiach i utrzymanie się na nich – w tym przypadku niesprawiedliwość środowiska ściśle wiąże się z klasą społeczną)

Zgłoszenia prosimy przesyłać za pomocą formularza rejestracyjnego do 16 lutego 2025 r. Informację o zakwalifikowanych zgłoszeniach prześlemy do 28 lutego 2025 r.

Link do formularza: https://forms.gle/JcP4Qpy43vb6FyRR9

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.